Kleszcze

Zdrowie i bezpieczeństwo jest dla każdego człowieka wartością niezwykle ważną. Dlatego też od wieków człowiek stara się zwalczać wszystkie oznaki niebezpieczeństw, które mogłyby bezpośrednio wpłynąć na życie człowieka. Wśród elementów, z którymi się walczy są między innymi niebezpieczeństwa pochodzące od różnorakich owadów, czy większych zwierząt, które mogą mieć na nas zły wpływ. Obecnie jest na świecie wiele rodzajów różnorakich szkodników, którzy mogą dodatkowo wpływać destrukcyjnie na życie człowieka. Wśród tych owadów, które spotyka się w Polsce i których działanie może być wyjątkowo niebezpieczne są bez wątpienia kleszcze.

Kleszcz to owad z rodziny pajęczaków, bliżej określany jako podgrupa roztoczy. Na całym świecie występuje bardzo wiele różnych rodzajów kleszczy. Ich środowiskiem życia są przede wszystkim tereny tropikalne i subtropikalne. Kleszcze pospolite pojawiają się jednak również innych terenach świata czego znakiem jest miedzy innymi Polska, która nie należy do krajów z ciepłym klimatem a jednak notuje się tutaj dużą ilość kleszczy, które każdego roku są coraz większą plagą naszych lasów i łąk. Tak duża ilość kleszczy jest przede wszystkim znakiem ocieplającego się klimatu, który pozwala na ich swobodny rozwój. Jeszcze kilka lat temu kleszczy było mniej jednak zimy były groźniejsze i większość owadów nie była w stanie ich przetrwać, dlatego też w okresie letnim nie byliśmy aż tak bardzo narażeni na działanie tego owada. Mimo, że jest to robak małych rozmiarów, skutki jego działania na nasz organizm mogą być niezwykle przykre. Ryjek przystosowany do wysysania krwi i płynów organicznych sprawia, że kleszcz szybko przysysa się do naszego organizmu i zaczyna go pustoszyć. Przede wszystkim największe zagrożenie jakiemu polegamy ze strony kleszczy to możliwość zarażenia boreliozą, która jeśli się rozwinie może mieć tragiczne dla nas skutki. Dlatego też rzeczą bardzo ważną jest, by chronić się przed kleszczami a jeśli już pojawią się one na naszym ciele powinno się ich jak najszybciej pozbyć.

Kleszcz najczęściej spotykany jest w lasach i na łąkach. Dlatego jeśli w okresie letnim wybieramy się w takie miejsce powinniśmy się spodziewać, że może się on pojawić na naszym organizmie. Zabezpieczenie organizmu przed nim jest jednak bardzo trudne, gdyż ciężko przypuszczać, by ktokolwiek w ciepłych miesiącach ubierał się od stóp do głów unikając tym samym kleszczy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem na uniknięcie kleszcza będzie posmarowanie dostępnych miejsc odpowiednim środkiem odstraszającym. Poza tym bardzo ważne będzie dokładne zbadanie całego ciała po powrocie do domu, by upewnić się, że nigdzie nie pojawił się na nim ten owad. W ten sposób będzie można uchronić się przed przykrymi skutkami jego obecności w naszym ciele.